Danmarks Billedkunstlærere | Kredsene
69
page-template-default,page,page-id-69,page-parent,ajax_fade,page_not_loaded,,footer_responsive_adv,qode-content-sidebar-responsive,columns-4,qode-theme-ver-10.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive
 

Kredsene

Danmarks Billedkunstlærere består af 9 lokal-kredse, der hver især planlægger og afholder kurser. Kurserne annonceres i de meddelelser og kredsblade, der udsendes i hver kreds flere gange årligt. Endvidere annonceres kurserne også i “Folkeskolen” og i Billedpædagogisk Tidsskrift. Alle medlemmer af Danmarks Billedkunstlærere kan tilmelde sig alle kredsenes kurser til medlemspris. Der er særskilt pris for ikke-medlemmer. Se den enkelte kreds for mere information.

formand03

Lisbeth Gjørtz Fast

Kreds 1 – Nordjylland

Kredsformand: Ulla Gjørtz Fast, Nørholmsvej 101,
9000  Aalborg, Mobil 2614 8333, e-mail: kontakt@lisbethfast.dk

Næstformand: Vibeke Holt Andersen, St. Algade 17, 9240 Nibe,
tlf. 6116 3611. e-mail:  vibeke.h.andersen@skolekom.dk

Kasserer: Lise Mikkelsen, Dybet 25, 9480 Løkken, tlf. 6177 1326
e-mail:lise.kristine.mikkelsen@hotmail.com

Webmaster: Hans Wendelboe Bøcher, Kringelhøjvej 7, Horne,
9850  Hirtshals, Tlf. 9669 1188, 2515 2436, e-mail: hans@wendelboe.dk

Lykke Salling, Otte Ruds Gade 21, 3.tv., 9000 Aalborg, Tlf. 2628 0158,
e-mail:lykkes@lite.dk

Pia Løkke Vanggård, Elmevej 50, 9700 Brønderslev, tlf. 6136 2642,
e-mail: fam.vanggaard@mail.dk

Mette Julsgård Ramussen, Fyrkildevej 88,1. th., 9220 Aalborg Ø,
tlf. 3033 0094, e-mail: mettejr@gmail.com

Suppleant: Mette Skovsgaard Sørensen tlf. 2214 6174,
e-mail: metteskovsgaard@gmail.com

formand09

Hanne Klinkby Østergård

Kreds 2 – Midt- og Vestjylland

Kredsformand: Hanne Klinkby Østergård, Guldblommevej 12, st .tv,  8800 Viborg,   tlf.:  2281 9383, e-mail: h.klinkby@hotmail.com

Kasserer: Arne Ladegaard, Præstehaven 13 A, 7400 Herning, tlf. 9711 9485, e-mail: arne_ladegaard@hotmail.com

Sekretær: Marie Pinnerup Brannet, Sejbækvej 40,  8800 Viborg, tlf: 6133 1638, e-mail:  marie.pinnerup@skolekom.dk

U.P: Frantz Jensen, Nybovej 7, 7480  Vildbjerg, tlf. 64 66 39 58, e-mail: franzjensen@hotmail.com

U.P: Pia Kortsen, Børglumvej 83,1, 7400  Herning, tlf. 9719 2431, e-mail:pia.kortsen@skolekom.dk

Suppleant: Birgitte Rønning, Lægårdsvej 54 a, 7500 Holstebro, tlf. 2891 7907, e-mail: birgitte.r44@hotmail.com

formand02

Inger Johansen

Kreds 3 – Østjylland

Kredsformand: Inger Johansen, Sophus Bauditzvej 38, 8230 Åbyhøj, tlf. 8615 8236, mobil  2344 6248 mail: ingerjo@stofanet.dk og Inger.johansen@skolekom.dk

Næstformand: Ellen Carus, Glentevej 29,  8600 Silkeborg, tlf. 8681 7110, mobil 2840 2100 mail: ellen@carus.dk og EC@viauc.dk U.P.: Marianne Skyum, Sanatorievej 8 A, 8680  Ry, tlf. 8689 3660, e-mail:  maskyum2@gmail.com

Lisbeth Staack, Andreas Gadebergsvej 18, 8370 Hadsten, tlf. 8684 4229, mail:lisbeth.staack2@skolekom.dk

Claus Vammen Jacobsen, Virupvej 43, 8530  Hjortshøj, tlf. 8618 1935, mail:claus.v.jacobsen@skolekom.dk

Helle Juul Vilslev, Lille Vangs vej 13, Gl. Ry, 8680  Ry, tlf. 8610 5759, mail:helle.vilslev@skolekom.dk

Anne Rasmussen, Nørregade 17, Vammen, 8830 Tjele, tlf. 2276 7967, mail:anneras19@gmail.com

Suppleant: Lene Skovby, Klostervej 102A, 8680 Ry, tlf.6168 5608, mail:Lene.Skovby.n@skolekom.dk

Udenfor bestyrelsen, Kasserer: Vibeke Thaysen, Poppeltoften 16 c, 8361  Hasselager, tlf. 8628 9528,  mail:, detkreativefristed@live.dk

Ingelise Knutzon

Kreds 4 – Syd- og Sønderjylland

Kredsformand: Ingelise Knutzon, Dalen 34, 6700 Esbjerg, tlf. 2175 2371, e-mail: iknutzon@outlook.dk

Kredskasserer: Chistina Holbæk Madsen, Vægtenskvarter 34, 6710 Esbjerg V. Tlf. 6081 9989, e-mail: madsen.mc@gmail.com

Britta Bakkensen, Nordre Strandvej 69,  6731 Tjæreborg, tlf.  23371411, e-mail: bba@sosuesbjerg.dk

formand04

Ulla Jo Englich

Kreds 5 – Fyn

Formand Ulla Jo. Englich, Højløkke Allé 45, 5270 Odense N, tlf. 30292672, e-mail: ue@nal-net.dk

Næstformand Tordis Maastrup, Nyvej 59, Ulbølle 5762 Vester Skerninge, tlf.30234134,tordis@maastrup.dk

Sekretær Kirsten Mølhave, Carit Etlars vej 40, 5230 Odense M 22125811, platakirsten@hotmail.com

Kasserer Torben Hansen, Dorrits Allé 13, 5250 Odense SV, 40435696, thadyrup@post10.tele.dk

Anita Hansen, Søvangsparken 43, 5300 Kerteminde, 31777741, anita.hansen19@gmail.com

Yvonne Jansdal, Ellevangen 26, 5683 Haarby, 22563004, yvonne@jansdal.dk

Suppleant Kirsten Gamdrup Jørgensen, Oehlenschlægervej 20, 5230 Odense M, 28349305, kirsten.j@galnet.dk

Suppleant Vibeke Malmos Lahnsgade 35 E 5000 Odense C 28967020, vibeke.malmos@gmail.com

formand05

Anette Møller Hansen

Kreds 6 – Vest- og Sydsjælland

Kredsformand: Anette Møller Hansen, Sneslevvej 47, 4250  Fuglebjerg,  Tlf. 2248 6576 og 7248 1270, e-mail: amh@kunstskaber.dk

Kasserer: Susanne Larsen, Weysevej 10,  4200  Slagelse, tlf. 29 91 78 23, e-mail: lyth@privat.tele.dk

Sekretær: Kirsten Kargaard, Sidevej 1, Gerlev Enge,  4200 Slagelse, Tlf. 5858 4584 mobil 29 91 61 76  e-mail: kirsten.kargaard@skolekom.dk

Louise Friis, Kragebjerg 2, 4296 Nyrup, louisefriis81@yahoo.dk

Suppleant: Tina Bigum, Nykøbing Landevej 7, 4200 Slagelse, tlf. 52 53 98 37, e-mail: t.sanne@hotmail.com

Suppleant: Arne Nissen Hansen, Valbyvej 38, 4200 Slagelse, tlf. 4113 1184 , e-mail: arnenishan@stofanet.dk

Jeanne Wilhelmsen

Kreds 7 – Nordsjælland og Bornholm

Kredsformand: Jeanne Vilhelmsen, Fuglsangpark 133, 3520  Farum, tlf. 40 21 25 76, mail: jeanne.vilhelmsen@gmail.com

kasserer: Tina Nikolajsen, Unnasvej 9, 3000 Helsingør, tlf. 4217 9422, mail: BKKreds7@gmail.com

Serine Yde, Lundevej 1, 3450 Allerød, tlf. 4814 2525, mail: serineyde@gmail.com

Lise Tang, Søndergårdsvej 18, 2870  Dyssegård, mail: lisetang04@gmail.com

Stine Elle, Kastaniens Kvarter 60, 2990  Nivå, mail: se@letathuske.dk

Lilly Lund Hjorhøy, Kignæshaven 1, 3630  Jægerspris, tlf. 4738 5077, mail: lilly.lund.art@gmail.com

formand06

Ulla Brun Fog

Kreds 8 – København

Kredsformand:     Ulla Brun Fog, Gl.Kongevej 90, 4.tv,  1850  Frederiksberg C, tlf. 5056 7608,  e-post: ulla.fog@skolekom.dk

Kasserer:    Annette Preisler, Sct. Jacobs Plads 3,  2100  København Ø, tlf. 2843 5526, e- post: preislerberthelin@gmail.com

Lykke Andersen, Stjerneborg Allé 7, 2870  Dyssegård, tlf. 2272 8946, e-post: lykk22@hotmail.com

Knud Andersen, Steen Blichersvej1, 2. tv, 2000  Frederiksberg C, tlf. 5043 8670, e-post:k-a@oncable.dk

Trille Sylvest. Nokken, Strandvej 19, 2300 Kbh.S,  tlf. 2980 4078, e-mail: trillenok2000@hotmail.com

Malene Jorck Heide-Jørgensen. Overskæringen 5,1.tv. København Ø, Tlf. 5194 3988 e-mail: malenejorckheide@gmail.com

Erik Christiansen

Kreds 11 – Østsjælland

Fungerende Kredsformand: Erik Christiansen, Vestre Grænsevej 31, 2680 Solrød Str., tlf. 5614 3936,  mail: erik.b.christiansen@gmail.com

Kasserer:  Birgit Gerneke, Dronning Margrethes Vej 18B, 4000 Roskilde, tlf.4635 5408, mail: birgit@gerneke.dk

Charlotte K. Rasmussen, Drosselvej 14, 2680  Solrød Str., tlf. 5614 0554, mail: pbr@rasmussen.tdcadsl.dk

Sekretær: Hanne Bindslev Gregersen, Truelstrupvejen 3, 4130 Viby Sjælland, tlf. 4619 3006, mail: h@gregersen.mail.dk

Helle Vestergaard, Grydehøj 6, 4000 Roskilde, tlf. 31331028 mail: helle_vestergaard@hotmail.com

Suppleanter: Ida Harsløf, Solrød Byvej 34, 2680  Solrød Str., tlf. 5614 3108 mail: ida.harslof@hotmail.com

Gurli Kofoed-Olsen, Markskellet 21, 4040 Jyllinge, tlf.29856036
mail: gurlikofoed@webspeed.dk