Danmarks Billedkunstlærere | Styregruppe
419
page-template-default,page,page-id-419,ajax_fade,page_not_loaded,,footer_responsive_adv,qode-content-sidebar-responsive,columns-4,qode-theme-ver-10.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive
 

Styregruppe

Kompetencecentrets sekretariat:

Koordinator og konsulent i Vest: 
Karen Marie Demuth

Koordinator og konsulent i Øst: 
Signe Sindberg

 

Kompetencecentrets Styregruppe:

Formand for styregruppen:
Eva Ring, leder af Københavns Kommunes Billedskole i Tvillingehallerne Repræsentant for billedskoleområdet

Næstformand for styregruppen:
Hanne Algot, 
leder af Aarhus Billed- og Medieskole, Repræsentant for billedskoleområdet

Styregruppemedlemmer:

Liv Grud Vestbjerg, koordinator på Kolding Kommunale Billedskole, repræsentant for Landsforeningen Børn, kunst og billeders bestyrelse

Lykke Andersen, Landsformand for Danmarks Billedkunstlærere, repræsentant for folkeskoleområdet

Jannik Broz, leder af Billedskolen Horsens Kunstmuseum, initiativtager til visuelt gymnasium/HF m.m., repræsentant for talentudviklingsområdet og visuelt gymnasium/HF

Marie Louise Exner, billedkunstner, koordinator på BGK Esbjerg, næstformand i BGK-foreningen, repræsentant for talentudviklingsområdet, BGK-foreningen

Miriam Katz, redaktør/informationsmedarbejder, Billedkunstnernes Forbund (BKF), repræsentant for professionelle billedkunstere, Billedkunsternes Forbund

Sophia Seitz-Rasmussen, billedkunstner, bestyrelsesmedlem i Unge Kunstnere og Kunstformidlere (UKK), Repræsentant for professionelle billedkunstnere, Unge Kunstnere og Kunstformidlere

Annemette Axelsen, projektmedarbejder, Aarhus Billedkunstcenter (AABKC), repræsentant for professionelle billedkunstnere, Aarhus Billedkunstcenter

Birgit Petersen, formidlingsinspektør, Aros, repræsentant for museumsformidlerne, Foreningen af Museumsformidlere i Danmark

Lars Bent Petersen, billedkunstner, professor på Det Kgl. Danske Kunstakademi, repræsentant for kunstakademierne

Anne Line Svelle, børnekulturkoordinator, Aarhus Kommune, repræsentant for skoletjeneste-området

Suppleanter:

Gry Lindebjerg, leder af Tegneakademiet i Viborg, repræsentant for Talentudviklingsområdet, visuelt gymnasium/HF

Annette Salvad, leder af Roskilde Kulturskole, formand for BGK-foreningen, repræsentant for talentudviklingsområdet, BGK-foreningen