Danmarks Billedkunstlærere | Kredsene
69
page-template-default,page,page-id-69,page-parent,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,footer_responsive_adv,qode-content-sidebar-responsive,columns-4,qode-theme-ver-16.7,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.2,vc_responsive
 

Kredsene

Danmarks Billedkunstlærere består af 9 lokal-kredse, der hver især planlægger og afholder kurser. Kurserne annonceres i de meddelelser og kredsblade, der udsendes i hver kreds flere gange årligt. Endvidere annonceres kurserne også i “Folkeskolen” og i Billedpædagogisk Tidsskrift. Alle medlemmer af Danmarks Billedkunstlærere kan tilmelde sig alle kredsenes kurser til medlemspris. Der er særskilt pris for ikke-medlemmer. Se den enkelte kreds for mere information.

formand03

Lisbeth Gjørtz Fast

Kreds 1 – Nordjylland

Kredsformand: Lisbeth Gjørtz Fast, Nørholmsvej 101,
9000  Aalborg, Mobil 2614 8333, e-mail: kontakt@lisbethfast.dk

Næstformand og suppleant til Landsstyrelsen: Vibeke Holt Andersen, St. Algade 17, 9240 Nibe,
tlf. 6116 3611. e-mail:  vibeke.h.andersen@skolekom.dk

Kasserer: Lise Mikkelsen, Dybet 25, 9480 Løkken, tlf. 6177 1326
e-mail:lise.kristine.mikkelsen@hotmail.com

Sekretær og webmaster: Hans Wendelboe Bøcher, Kringelhøjvej 7, Horne,
9850  Hirtshals, Tlf. 9669 1188, 2515 2436, e-mail: hans@wendelboe.dk

Lykke Salling, Otte Ruds Gade 21, 3.tv., 9000 Aalborg, Tlf. 2628 0158,
e-mail:lykkes@lite.dk

Pia Løkke Vanggård, Elmevej 50, 9700 Brønderslev, tlf. 6136 2642,
e-mail: fam.vanggaard@mail.dk

Suppleanter: Mette Skovsgaard Sørensen tlf. 2214 6174, mail: metteskovsgaard@gmail.com

Felicia Bech, Thomas R. Segelckesvej 4, 9800 Hjørring, tlf. 7269 0530 – mail: lfm@ucn.dk

Revisor: Erik Støwe, Asgård 98, 9700 Brønderslev, Tlf. 9882 3745

Revisorsuppleant: Niels Aage Gregersen, Vodskov

formand09

Hanne Klinkby Østergård

Kreds 2 – Midt- og Vestjylland

Kredsformand: Hanne Klinkby Østergård, Guldblommevej 12, st .tv,  8800 Viborg,   tlf.:  2281 9383, mail: h.klinkby@hotmail.com

Kasserer: Arne Ladegaard, Præstehaven 13 A, 7400 Herning, tlf. 9711 9485, mail: arne_ladegaard@hotmail.com

Sekretær: Marie Pinnerup Brannet, Sejbækvej 40,  8800 Viborg, tlf: 6133 1638, mail:  marie.pinnerup@skolekom.dk

Pia Kortsen, Børglumvej 83,1, 7400  Herning, tlf. 9719 2431, mail: pia.kortsen@webspeed.dk

Suppleanter: Birgitte Rønning, Lægårdsvej 54 a, 7500 Holstebro, tlf. 2891 7907, mail: birgitte.r44@hotmail.com

Frantz Jensen, Nybovej 7, 7480  Vildbjerg, tlf. 64 66 39 58, mail: franzjensen@hotmail.com

formand02

Inger Johansen

Kreds 3 – Østjylland

Kredsformand: Inger Johansen, Sophus Bauditzvej 38, 8230 Åbyhøj, tlf. 8615 8236, mobil  2344 6248 mail: ingerjo@stofanet.dk og Inger.johansen@skolekom.dk

Næstformand: Ellen Carus, Glentevej 29,  8600 Silkeborg, tlf. 8681 7110, mobil 2840 2100 mail: EC@viauc.dk

Kasserer: Anne Rasmussen, Nørregade 17, Vammen, 8830 Tjele, tlf. 2276 7967, mail:anneras19@gmail.com

Lisbeth Staack, Andreas Gadebergsvej 18, 8370 Hadsten, tlf. 8684 4229, mail: lisbethfuglsangnielsen@gmail.com

Claus Vammen Jacobsen, Virupvej 43, 8530  Hjortshøj, tlf. 8618 1935, mail:Clausjacobsen@yahoo.dk

Helle Juul Vilslev, Bøgevej 4B, 8680  Ry, tlf. 8610 5759, mail:helle.vilslev@skolekom.dk

Lene Skovby, Klostervej 102A, 8680 Ry, tlf.6168 5608, mail: Lene.Skovby.n@skolekom.dk

Suppleanter: Marianne Skyum, Sanatorievej 8 A, 8680  Ry, tlf. 8689 3660, e-mail:  maskyum2@gmail.com

Heidi Kærsgaard, mail: heidiverbella72@gmail.com

Revisor: Inga Jager Nykrog, Jyllandsgade 20, 8600 Silkeborg, tlf. (29 79 93 07)86 81 52 50, mail:  inga@nykrog.com

Revisor suppleant: Vibeke Thaysen, Poppeltoften 16 c

8361 Hasselager, tlf. (51 26 66 26 ) 86 28 95 28, mail: detkreativefristed@live.dk

Ingelise Knutzon

Kreds 4 – Syd- og Sønderjylland

Kredsformand: Ingelise Knutzon, Dalen 34, 6700 Esbjerg, tlf. 2175 2371, mail: iknutzon@outlook.dk

Kredskasserer: Chistina Holbæk Madsen, Vægtenskvarter 34, 6710 Esbjerg V. Tlf. 6081 9989, mail: madsen.mc@gmail.com

Bestyrelsesmedlem: Christina Karlson, Katonhavegyden 21, 6000 Kolding. tlf.: 27288411, mail: annchristinakarlsson@gmail.com 

formand04

Ulla Jo Englich

Kreds 5 – Fyn

Formand: Ulla Jo. Englich, Højløkke Allé 45, 5270 Odense N, tlf. 30292672, mail: ue@nal-net.dk

Næstformand: Kirsten Mølhave, Carit Etlars vej 40, 5230 Odense M 22125811, mail: platakirsten@hotmail.com

Sekretær: Yvonne Jansdal, Ellevangen 26, 5683 Haarby, 22563004, mail: yvonne@jansdal.dk

Kasserer: Torben Hansen, Dorrits Allé 13, 5250 Odense SV, 40435696, mail: thadyrup@post10.tele.dk

Anita Hansen, Søvangsparken 43, 5300 Kerteminde, 31777741, mail: anita.hansen19@gmail.com

Tordis Maastrup, Nyvej 59, Ulbølle 5762 Vester Skerninge, tlf.30234134, mail: tordis@maastrup.dk

Suppleanter: Kirsten Gamdrup Jørgensen, Oehlenschlægervej 20, 5230 Odense M, 28349305, mail: kirsten.j@galnet.dk

Vibeke Malmos Lahnsgade 35 E 5000 Odense C 28967020, mail: vibeke.malmos@gmail.com

formand05

Anette Møller Hansen

Kreds 6 – Vest- og Sydsjælland

Kredsformand: Anette Møller Hansen, Sneslevvej 47, 4250  Fuglebjerg,  Tlf. 2248 6576 og 7248 1270, mail: anettefuglebjerg@gmail.com

Kasserer: Susanne Larsen, Weysevej 10,  4200  Slagelse, tlf. 29 91 78 23, mail: lyth@privat.tele.dk

Sekretær: Kirsten Kargaard, Sidevej 1, Gerlev Enge,  4200 Slagelse, Tlf. 5858 4584 mobil 29 91 61 76  mail: kirsten.kargaard@skolekom.dk

Louise Friis, Kragebjerg 2, 4296 Nyrup, mail: louisefriis81@yahoo.dk

Suppleanter: Tina Bigum, Nykøbing Landevej 7, 4200 Slagelse, tlf. 52 53 98 37, mail: t.sanne@hotmail.com

Arne Nissen Hansen, Valbyvej 38, 4200 Slagelse, tlf. 4113 1184 , mail: arnenishan@stofanet.dk

Jeanne Wilhelmsen

Kreds 7 – Nordsjælland og Bornholm

Kredsformand: Jeanne Vilhelmsen, Fuglsangpark 133, 3520  Farum, tlf. 40 21 25 76, mail: jeanne.vilhelmsen@gmail.com

kasserer: Tina Nikolajsen, Unnasvej 9, 3000 Helsingør, tlf. 4217 9422, mail: BKKreds7@gmail.com

Serine Yde, Lundevej 1, 3450 Allerød, tlf. 4814 2525, mail: serineyde@gmail.com

Lise Tang, Søndergårdsvej 18, 2870  Dyssegård, mail: lisetang04@gmail.com

Stine Elle, Kastaniens Kvarter 60, 2990  Nivå, mail: se@letathuske.dk

Lilly Lund Hjorhøy, Kignæshaven 1, 3630  Jægerspris, tlf. 4738 5077, mail: lilly.lund.art@gmail.com

formand06

Ulla Brun Fog

Kreds 8 – København

Kredsformand:     Ulla Brun Fog, Gl.Kongevej 90, 4.tv,  1850  Frederiksberg C, tlf. 5056 7608,  mail: ulla.fog@skolekom.dk

Næstformand: Gitte Winther. Kai Lipmanns Alle 12, 2791 Dragør,  Tlf: 20 67 06 61, mail: Gittewinther6@hotmail.com

Kasserer: Annette Preisler, Sct. Jacobs Plads 3,  2100  København Ø, tlf. 2843 5526, mail: preislerberthelin@gmail.com

Sekretær: Lykke Andersen, Stjerneborg Allé 7, 2870  Dyssegård, tlf. 2272 8946, mail: lykk22@hotmail.com

Knud Andersen, Steen Blichersvej1, 2. tv, 2000  Frederiksberg C, tlf. 5043 8670, mail: k-a@oncable.dk

Trille Sylvest. Nokken, Strandvej 19, 2300 Kbh.S,  tlf. 2980 4078, mail: trillenok2000@hotmail.com

Malene Jorck Heide-Jørgensen. Overskæringen 5,1.tv. København Ø, Tlf. 5194 3988 mail: malenejorckheide@gmail.com

Revisor: Ulla Fricke, Wagnersvej 10.3, 2450 Kbh.SV, Tlf: 24 84 09 15, mail: ullafricke@gmail.com 

 

 

 

 

 

 

 

Jeanette Petersen

Kreds 11 – Østsjælland

Kredsformand: Jeanette Petersen, Maglekæret 47f, 2680 Solrød Strand, Tlf. 24 82 74 08, mail: renoirjp@hotmail.com

Kasserer:  Birgit Gerneke, Dronning Margrethes Vej 18B, 4000 Roskilde, tlf.4635 5408, mail: birgit@gerneke.dk

Sekretær: Hanne Bindslev Gregersen, Truelstrupvejen 3, 4130 Viby Sjælland, tlf. 4619 3006, mail: h@gregersen.mail.dk

Helle Vestergaard, Grydehøj 6, 4000 Roskilde, tlf. 31331028 mail: helle_vestergaard@hotmail.com

Karen Elisabeth Busk Nielsen, Ringebæk Søvej 6, 2660 Brøndby Strand, Tlf. 26 20 89 91, mail: abusken@gmail.com

Suppleanter: Ida Harsløf, Solrød Byvej 34, 2680  Solrød Str., tlf. 5614 3108 mail: ida.harslof@hotmail.com

Revisor: Erik Christiansen, Vestre Grænsevej 31, 2680 Solrød Str., tlf. 56 14 39 36, mail: erik.b.christiansen@gmail.com