Kredsene
69
page-template-default,page,page-id-69,page-parent,theme-bridge,bridge-core-3.0.1,woocommerce-no-js,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,footer_responsive_adv,qode-content-sidebar-responsive,columns-4,qode-theme-ver-29.1,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.10.0,vc_responsive
 

Kredsene

Danmarks Billedkunstlærere består af 8 lokal-kredse, der hver især planlægger og afholder kurser. Kurserne annonceres i de meddelelser og kredsblade, der udsendes i hver kreds flere gange årligt. Endvidere annonceres kurserne også i “Folkeskolen” og i Billedpædagogisk Tidsskrift. Alle medlemmer af Danmarks Billedkunstlærere kan tilmelde sig alle kredsenes kurser til medlemspris. Der er særskilt pris for ikke-medlemmer. Se den enkelte kreds for mere information.

Vibeke k1

Vibeke Holt Andersen

Kreds 1 – Nordjylland

Kredsformand: Vibeke Holt Andersen, Dyssevej 11, 9541 Suldrup
Tlf. 6116 3611, e-mail: vibekeholt@icloud.com

Kasserer: Lise Mikkelsen, Dybet 25, 9480 Løkken, tlf. 6177 1326
e-mail:lise.kristine.mikkelsen@hotmail.com

Sekretær og webmaster: Hans Wendelboe Bøcher, Kringelhøjvej 7, Horne,
9850  Hirtshals, Tlf. 9669 1188, 2515 2436, e-mail: hans@wendelboe.dk

Lisbeth Gjørtz Fast, Nørholmsvej 101,
9000  Aalborg, Mobil 2614 8333, mail: kontakt@lisbethfast.dk

Felicia Bech, Thomas R. Segelckesvej 4, 9800 Hjørring, tlf. 7269 0530, mail: lfm@ucn.dk

Lykke Salling, Otte Ruds Gade 21, 3.tv., 9000 Aalborg, Tlf. 2628 0158, mail:lykkes@lite.dk

Liza Wendelboe Bøcher

Suppleanter: Mette Skovsgaard Sørensen, Laila Devalié

Revisor: Erik Støwe, Asgård 98, 9700 Brønderslev, Tlf. 9882 3745

Revisorsuppleant: Niels Aage Gregersen, Vodskov

KREDS 1 PÅ FB: https://www.facebook.com/bk.kreds1

Hanne k2

Hanne Klinkby Østergård 

Kreds 2  – Vestjylland

Kredsformand: Hanne Klinkby Østergård, Guldblommevej 12, st. tv,
8800 Viborg – 2281 9383 – Mail: hanneklinkby@gmail.com

Kasserer: Arne Ladegaard, Præstehaven 13 A, 7400 Herning
2336 1070 – Mail: arne_ladegaard@hotmail.com

Sekretær: Marie Pinnerup Brannet, Sejbækvej 40,
8800 Viborg. 6133 1638 – Mail: pinnerup@hotmail.com

Vicky Kjær Søndergaard Sørensen, Jens Provsts Vej 84, 6933 Kibæk, tlf. 4116 0368, mail: kjaersoendergaardsorensen@gmail.com

Suppleant: Birgitte Rønning, Rendsborggade 31, st.tv.,7500 Holstebro, tlf. 2891 7907, mail: birgitte.r44@hotmail.com

KREDS 2 PÅ FB: https://www.facebook.com/groups/1874423482572853

Lene k3

Lene Skovby

Kreds 3 – Østjylland

Kredsformand: Lene Skovby, Klostervej 102A, 8680 Ry
mobil: 6168 5608 mail: uvwd4b28@skole.skanderborg.dk

Næstformand: Ellen Carus, Glentevej 29,  8600 Silkeborg,
Mobil: 2840 2100 mail: ellen.carus@gmail.com

Kasserer: Anne Rasmussen, Nørregade 17, Vammen, 8830 Tjele,
tlf. 2276 7967, mail:anneras19@gmail.com

Lisbeth Fuglsang-Nielsen, Andreas Gadebergsvej 18, 8370 Hadsten,
mobil: 2396 5988 mail: lisbethfuglsangnielsen@gmail.com

Helle Juul Vilslev, Bøgevej 4B, 8680  Ry,
Mobil: 2113 3759 mail: vilslevh@gmail.com

Anne-Marie Permin, Skovstedvej 25, 8680 Ry,
Mobil: 3028 4594, mail: Anne315c@skole.skanderborg.dk

Pia Valentin Madsen, Bytoften 19, 8660 Skanderborg, tlf. 4044 5741, mail: m-dalsgaard@os.dk

Suppleanter: Malene Kløve, Møllestedet 1, 8543 Hornslet,
Mobil: 4044 5741, mail: m-dalsgaard@os.dk

Revisor: Inga Jager Nykrog, Dalvejen 31, 8600 Silkeborg,
tlf. 2979 9307, mail:  inga@nykrog.com

Revisor suppleant: Inger Johansen, Sophus Bauditzvej 38, 8230 Åbyhøj.
Mobil: 2344 6248, mail: ingerjo@stofanet.dk

KREDS 3 PÅ FB: https://www.facebook.com/groups/195843307186025/

Ingelise k4

Ingelise Knutzon

Kreds 4 – Syd- og Sønderjylland

Formand: Ingelise Knutzon, Dalen 34, 6760 Esbjerg,
tlf.: 2175 2371 – Mail: iknutzon@outlook.dk

Kasserer: Ulla Weber Klinge – Mail: ulla.klinge1@gmail.com

Sekretær: Silke Groth, Damgade 18, 6400 Sønderborg, s.groth@mac.co

Lene Biilmann Løhde, Åbenråvej 18, 6700 Kolding, lenebiilmann@gmail.com

KREDS 4 PÅ FB: https://www.facebook.com/danmarksbilledkunstlaererekreds4

21-16

Ulla Jo Englich

Kreds 5 – Fyn

Formand: Ulla Jo. Englich, Snestruphave 53 st. th. 5210 Odense NV, tlf. 30292672,
mail: ulla.jo.englich@gmail.com

Næstformand: Kirsten Gamdrup Jørgensen, Oehlenschlægervej 20, 5230 Odense M, 28349305, mail: kirs@city.dk

Sekretær:Vibeke Malmos, Lahnsgade 35 E 5000 Odense C,  28967020,
mail: vibeke.malmos@gmail.com

Tordis Maastrup, Nyvej 59, Ulbølle 5762 Vester Skerninge,
30234134, mail: tordis@maastrup.dk

Anja Bjerremann Jensen, Broløkkevej 55, 5250 Odense SV, tlf. 2728 0367, mail: bjerremannart@gmail.com

Suppleanter: Louise Serup, Cathrinebjergvej 4, Røjle, 5500 Middelfart,
22354948, mail: mamalouis@hotmail.com

Anne-Mette Sybrandt Hedelundvei 2, 5270 Odense N,
66’188121, mail: svbrandt@kirkebvmail.dk

Kasserer: Torben Hansen, Dorrits Allé 13, 5250 Odense SV, 40435696,
mail: thadyrup@post10.tele.dk

Revisor: Mette Eis Hansen, Henriettevej 100. 5000 Odense C. 23829005, mail: eishansen@gmail.com

Revisor: Britta Sørensen, Mindelundsvej 90, 5240 Odense NØ. 50590491, mail: britta.soerensen3@gmail.com

Revisor suppleant Linda Damsted, Langegyde 4. 5762 Vester Skerninge, mail: lindadamsted@gmail.com

KREDS 5 PÅ FB: https://www.facebook.com/www.billedkunstfyn.dk

Jeanne Wilhelmsen

Jeanne Vilhelmsen

Kreds 7 – Nordsjælland og Bornholm

Kredsformand: Jeanne Vilhelmsen – Fuglsangpark 133, 3520 Farum
Tlf: 40 21 25 76 Mail: jeanne.vilhelmsen@gmail.com

Kasserer: Anne Hjøllund – Søborg Hovedgade 69A, 2860 Søborg
Tlf: 30 22 18 22 Mail: BKKreds7@icloud.com

Serine Yde – Lundevej 1, 3450 Allerød
Tlf: 20 84 21 08 Mail: serineyde@gmail.com

Lise Tang – Søndergårdsvej 18, 2870 Dyssegård
Tlf: 26 36 20 18 Mail: lisetang04@gmail.com

Tina Nikolajsen, Unnasvej 9, 3000 Helsingør
Tlf: 42 17 94 22 Mail: BKKreds7@gmail.com

Stine Elle, Kastaniens Kvarter 60, 2990 Nivå
Tlf: 30 82 64 10 Mail: se@letathuske.dk

Lilly Lund Hjorhøy, Kignæshaven 1, 3630 Jægerspris
Tlf: 20 16 19 03 Mail: lilly.lund.art@gmail.com

Joan Ledang, Lupinvej 2, 3390 Hundested
Tlf: 60 93 30 75 Mail: joanledang@icloud.com

KREDS 7 PÅ FB: https://www.facebook.com/DanmarksBilledkunstlaerereKreds7

Ulla k8

Ulla Brun Fog

Kreds 8 – København

Kredsformand:     Ulla Brun Fog, Chr. Mølstedsgade 19, 2791 Dragør, tlf. 5056 7608,  mail: ullabrunfog@gmail.com

Kasserer: Annette Preisler, Sct. Jacobs Plads 3,  2100  København Ø, tlf. 2843 5526, mail: preislerberthelin@gmail.com

Sekretær: Lykke Andersen, Stjerneborg Allé 7, 2870  Dyssegård, tlf. 2272 8946, mail: lykk22@hotmail.com

Gitte Winther. Kai Lipmanns Alle 12, 2791 Dragør,  Tlf: 20 67 06 61, mail: Gittewinther6@hotmail.com

Knud Andersen, Steen Blichersvej1, 2. tv, 2000  Frederiksberg C, tlf. 5043 8670, mail:  k-a@godmail.dk

Trille Sylvest, Aggerupvej 9. 4652 Hårlev, tlf: 2980 4078, mail: trillenok2000@hotmail.com 

Maria Kruse, Grævlingestien 19b. 2880 Bagsværd, tlf: 2637 4567, mail: mk@bagkost.dk

Jane Pejtersen, Priorvej 7. 3.tv, 2000 Frederiksberg, tlf: 2680 2647, mail: Jane@janepejtersen.dk 

Søren Lau Rasmussen, Frederikskaj 2c st. tv 2450, mail:  sorenlaurasmussen@gmail.com

soer848b@undervisning.kk.dk.

Revisor: Ulla Fricke, Wagnersvej 10.3, 2450 Kbh.SV, Tlf: 24 84 09 15, mail: ullafricke@gmail.com 

KREDS 8 PÅ FB: 

Jeanette k11

Jeanette Petersen

Kreds 11 – Østsjælland

Kredsformand:  Jeanette Petersen, Maglekæret 47f, 2680 Solrød Strand, tlf. 24 82 74 08, mail: renoirjp@hotmail.com

Kasserer: Karen Elisabeth Busk Nielsen, Ringebæk Søvej 6, 2660 Brøndby Strand, mail: kabusken@gmail.com

Sekretær: Hanne Bindslev Gregersen, Truelstrupvejen 3, 4130 Viby Sjælland, tlf. 46 19 30 06, mail: h@gregersen.mail.dk

Helle Vestergaard, Grydehøj 6, 4000 Roskilde, tlf. 31 33 10 28, mail: helle_vestergaard@hotmail.com

Stine Hagbarth Damsbo, Storkevej 16, 4040 Jyllinge, tlf. 30 11 34 16, mail: stinedamsbo@gmail.com

Suppleant: Ditte ditte50@hotmail.com

Revisor: Helle Hartmann, mail: hellehartmann@gmail.com

KREDS 11 PÅ FB: https://www.facebook.com/groups/122864291755794